Odbočka na Velehrad a Buchlov

Poutní místo Velehrad, velkomoravský archeoskanzen v Modré u Velehradu, hrad Buchlov a zámek Buchlovice. To nás čeká, pokud se rozhodneme ve Starém Městě u Uherského Hradiště odbočit z Moravské stezky.

Ze Starého Města se vydáváme po cyklotrase č. 5150. Pohodlná cyklostezka nás přivede až do Modré u Velehradu, kde můžeme navštívit archeoskanzen - opevněné sídliště s replikou kostela z období Velké Moravy. Skanzen žije každodenním životem, naučnými představeními a programy, výrobou keramiky, zemědělskou výrobou a neustále prováděným archeologickým výzkumem.

U archeoskanzenu můžeme navštívit botanickou a sladkovodní expozici Živá voda. Necelé dva kilometry nad archeoskanzenem se nachází malá dřevěná rozhledna (dostaneme se k ní po cyklotrase č. 5013). Z Modré budeme dál pokračovat na Velehrad, k nejznámějšímu poutnímu místu v ČR. Prohlédnout si můžeme komplex kláštera s bazilikou Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje.

Z Velehradu pojedeme do obce Tupesy, která se proslavila výrobou majolikové keramiky. S historií a technologií výroby se můžeme seznámit v místním muzeu.

Naší další zastávkou budou Buchlovice, které se mohou pochlubit významným barokním zámkem. Cyklostezka č. 5150 nás dál zavede do chřibských lesů. Za rozcestím Kamenná studánka, odb. se vydáme vpravo po cyklotrase č. 5153. Brzy nás přivítá majestátní hrad Buchlov, jehož návštěva by měla být dostatečnou odměnou za náročnější stoupání. Královský hrad z 1. poloviny 13. století nabízí dva prohlídkové okruhy, speciální prohlídku pro děti a vyhlídku do kraje z hradní věže.

Pro návrat do Starého Města využijeme cyklotrasu č. 5151 z Buchlovic.

Celý okruh je veden po cyklostezkách nebo po silnicích III. třídy.

Zajímavá místaFotogalerie:


Skanzen v ModréVelehrad - bazilika - erb, zdroj: CzechTourism, autor: Ing. Lubomír ČechBuchlovice - zámek, zdroj: CzechTourism, autor: Mgr. Daniel KozákBuchlov


Fotogalerie:


Skanzen v ModréVelehrad - bazilika - erb, zdroj: CzechTourism, autor: Ing. Lubomír ČechBuchlovice - zámek, zdroj: CzechTourism, autor: Mgr. Daniel KozákBuchlov

Provozovatelem webu je Moravská stezka z.s.

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je dovoleno pouze se svolením spolku Moravské stezky a s uvedením zdroje.

   

Projekt byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu ČR z programu Ministerstva pro místní rozvoj.

Tento projekt je realizován za přispění finančních prostředků Olomouckého kraje a Zlínského kraje.

mapa webu Webdesign STUDIO VIRTUALIS